تبلیغات
مسافر آسمان - سوره‌ی قدر - بخش اول
 
 


<-BlogDescription->

سوره‌ی قدر - بخش اول

چرا قرآن در شب قدر نازل شده؟

چرا شب قدر بهتر از هزار ماه است؟

چرا ملائكه در این شب نازل مى‏شوند؟

چرا سلام است؟

و چرا تا مطلع فجر است؟

 این‏ها سؤال‏هایى است در زمینه‏ى سوره‏ى قدر با وجود روایاتى كه براى ألْف شهر، حكومت بنى امیّه را مطرح مى‏كند كه یك شب رسول بهتر از هزار ماه حكومت بنى امیّه است.

 و با وجود روایاتى كه فجر را، فجر ظهور مهدى مى‏گیرد. و با وجود روایاتى كه این سوره را بهترین حجت‏ها براى شیعه مى‏شناسد، كه ولى امر در هر دوره كسى است كه ملائكه، امر را بر آنها مى‏آورند.

 در روایت هست؛ خاصموا عدوكم بهذه السورة تفلجوا.{ تفسیر برهان، سید هاشم بحرانى ، روایات دوم و هفتم }

 بر اساس کُفر و شُكر در شب قدر براى تو اندازه‏اى مى‏گیرند و به تو نعمت‏ها و امكاناتى مى‏دهند.

 بر اساس كارى كه تو در گذشته كرده‏اى، سرمایه‏ى آینده‏ات را تقدیر مى‏كنند.

 و در این شب تو باید براى این سرمایه و امكانات طرح بریزى و برنامه بگذارى؛ چون هر نوع حركتى كه همراه طرح نباشد گرفتار خرابكارى و كندكارى و دوباره كارى خواهد شد و از دست خواهد رفت.

 هنگامى كه تو براى برنامه ریزى آماده مى‏شوى و براى طرح ریزى اقدام مى‏كنى آن وقت احتیاج به راهنمایى دارى كه تو را در این مهم كمك كند و چراغ راه تو باشد. احتیاج به كتاب و دستورالعملى دارى كه تو را كمك كار باشد.

 و باز احتیاج به نیروهایى دارى كه تو را كمك كنند و پیش ببرند و احتیاج به سرپرستى و ولایتى دارى كه متمم تمام نعمت‏ها و امكانات تو باشد، كه وجود مهندس بیدار و ولایت یك مدیر آگاه متمم تمام نعمت‏ها و ارزش‏هاى موجود در یك كارخانه است.

 این نیروها بر این مقام ولایت، در این شب قدر نازل مى‏شوند ... همانطور كه قرآن در این شب نازل شده، همانطور كه نعمت‏ها در این شب نازل شده‏اند و اندازه‏گیرى و تقدیر گردیده‏اند ... پس تو هم در این شب مى‏توانى طرح بریزى و براى سرمایه‏هاى خودت، برنامه بگذارى، تا در این شب براى تو همه چیز فراهم شود:

 1 - نعمت‏ها و اندازه‏ها

 2 - كتاب و راهنما

 3 - نیروهاى نازل بر مقام ولایت

 4 - طرح ریزى و تقدیر تو.

 و این است كه بیدارماندن و طرح‌ریختن در این شب توصیه شده و بهترین كار در این شب گفت‏وگوى علم و رسیدن به آگاهى و بینشى است كه بتواند در این طرح و تصمیم كمك كار باشد. كسى كه از این تقدیر و برنامه ریزى محروم مانده باشد، از سرمایه‏هایى كه براى او مى‏گذارند و از فرشته‏هایى كه نازل مى‏شوند بى‏بهره خواهد ماند و به خسارت خواهد رسید.

 

 با این توضیح مى‏یابیم كه چرا قرآن در شب قدر نازل شد. چرا كتاب راهنما و هدایت، در شب تقدیرِ سرمایه‏ها و نعمت‏ها نازل شد، هنگامى كه به تو سرمایه مى‏دهند و در همان هنگام هم كتاب و دستور سرمایه گذارى تو و روش برنامه ریزى و طرح و تقدیر تو را فرستاده‏اند.

 

 این كتاب باید در شب قدر نازل شود. قدر خدا، كه سرمایه‏ها مى‏دهد و قدر تو، كه سرمایه‏ها را به كار مى‏اندازد.

 و نكته این است كه لیلة القدر مى‏گویند نه یوم القدر. در دل تاریكى‏ها و در بطن حادثه‏ها است كه تو باید طرح فردا را بریزى و در طلوع فجر، همراه فرشته‏هاى نازل شب قدم بردارى. اشتباه ما این است كه در شبمان كارى نمى‏كنیم و در شكم گرفتارى‏ها و ظلمت‏ها، یا تسلیم تاریكى مى‏شویم و یا مرثیه خوان ظلمت. و این فاجعه را در طلوع فجر مى‏فهمیم كه هیچ كارى نكرده‏ایم و هیچ طرحى نریخته‏ایم. و تا دست به كار شویم و طرحى بریزیم، هزار مانع بر سر راهمان مى‏گذارند و هزار درگیرى برایمان ایجاد مى‏كنند و تا بخواهیم حركت كنیم به غروب رسیده‏ایم و دوباره گرفتار شب شده‏ایم.

 این است كه در شب طرح مى‏ریزند و این است كه شب را، قدر مى‏دانند، شب را. و این است كه یك شب طرح، یك شب قدر، از هزار ماه بى‏تقدیر بهتر است.

كسى كه در شب نقشه نكشیده و روز دست به كار شده، یك عمر، هزار ماهش (83 سال) بر باد رفته و تمام كوشش‏هایش بى‏نتیجه است و یا نتیجه‏ى آن عائد نقشه دارهایى است كه او را در طرح خود گذاشته‏اند؛ چون این پیداست، كسى كه طرح ندارد، كسى كه نقشه ندارد، مهره‏ى نقشه دارها خواهد شد.

 ما در سطح زندگى خودمان و در سطح جامعه و تاریخمان شاهد این اصل بوده‏ایم. حركت مقدس سید جمال‏ها بهره‏اش شد تجزیه‏ى عثمانى و مشروطیت ایران و هر دو، سرش از شكم بریتانیا در آمد.

 و باز مبارزه‏ى مصدق نتیجه‏اش شد میراث خوارى آمریكا ... با دست مهره‏اى كه نقشه نداشت، نقشه‏ى دشمنانى كه طرحشان را از پیش ریخته بودند، عملى شد. آمریكا رقیب‏هایى داشت؛ بریتانیا، روسیه، روحانیت و ملت. با مبارزه‏ى منفى و قدرت ملى، بریتانیا كنار رفت و توده‏اى‏ها قدرت یافتند. با روحانیت توده‏اى‏ها ضربه خوردند و جاى پاى آمریكا باز شد تا سال 40 كه طرح اقتصاد ارشادى و لوایح شش‌گانه جایگزین روحانیت شد و جلوگیر روسیه و كمونیست‏ها. پس مى‏بینى كه چگونه نقشه دارها، از دشمنان خود بهره مى‏گیرند و بى‏نقشه‏ها، از دوستان خویش محروم مى‏شوند.

ادامه دارد ...
:: مرتبط با: مذهب , حرف حساب , استاد صفایی ,
:: برچسب‌ها: استاد صفایی , سوره ی قدر ,
نویسنده : مسافر آسمان
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391
 
 
 
 
   
http://google.com/search