تبلیغات
مسافر آسمان - چرا چهارشنبه‌سوری!
 
 


<-BlogDescription->

چرا چهارشنبه‌سوری!

آیا وقت آن نرسیده است که فقهای اسلام در مورد مسئله‌ی چهارشنبه سوری با جدیّت بیشتری برخورد کنند؟
آیا این مسئله با آن همه مضرات و مخاطراتش از موضوع تنباکو که میرزای شیرازی فتوای حرام بودنش را داد، کمتر است. حداقل آتشبازی در این سنت، کاملاً غلط است، اینکه زردی ما برای آتش باشد و سرخی او برای ما، طلبِ توفیق از غیر خدا و مظهر شرک است. برای گفته‌های بیشتر ادامه مطلب را مشاهده کنید

1. در زمانهای قدیم "این آتش، نماد و نشانه‌ی نیروی مهر و نور و دوستی بود و هدف آتش‌افروزان برگرداندن نیروی فزاینده و نیک به مردمان برای چیره شدن بر غم و افسردگی بود. همین هدف مهمترین دلیل برپایی جشن سده در میانه زمستان هم هست."( هاشم رضی: جشن‌های آتش) یعنی احتمال اینکه آتش نماد خدا باشد هم حذف می‌شود. تعارف که نداریم کجا دیده‌ا‌ید نیروی مهر و نور و دوستی ‘نمادِ’ خدا باشد؛ خداوند خودِ نور و خودِ دوستی است(هُو الحبیب، هُو النور). البته اگر هدف از روشن کردن آتش موارد بالا باشد (که نیست) با ارتباطِ با خدا(نماز، دعا و غیره) هم می‌توان به این هدف رسید، حتی بهتر و سریعتر!
2. خب شاید بگوئید آتشبازی مایه تخلیه هیجان و ایجاد شادی است اما مگر بازی با خطر، ایجاد سر و صدا، آزاردادن مردم، آلوده‌کردن هوا و از همه مهمتر هدردادن منابع ملی عقلانیست!(از خدا هم مایه نمیگذارم؛ عقل کافیست!) هیچ راه بهتر و کم ضرری برای تخلیه هیجانات وجود ندارد؟
3. مورد دیگر توپ مروارید است که در جواب آن فقط می‌توان گفت که خرافه‌ای ایست که مردم طهران انجام می‌داده‌اند!
4. مورد دیگر کوزه شکستن است که مانند مورد قبل خرافه است؛ البته با دز بالاتر!
5. فالگوش مورد دیگری است که دیگر احتیاجی به توضیح ندارد(تابلوه که احمقانه‌س).
6. گره گشایی نیز در آداب چهارشنبه سوری است که بازهم شرک در آن دیده می‌شود! یک مسلمان از الله (با واسطه بزرگان) می‌خواهد که ابتلائاتش را رفع کند نه از بنده‌اش!
7. دفع چشم زخم و بخت گشایی : "برای بخت گشایی در شب چهارشنبه سوری تدابیری معمول است و از همه شگفت تر آن است که به دبّاغ خانه می‌روند و از آب دباغ خانه اندکی برمی‌دارند و با خود به خانه می‌آورند و برای گشوده شدن بخت بر سر می‌ریزند." مشابه این کار را در «سیزده به در» نیز با گره زدن سبزه می‌بینیم. انصافاً کجاش با عقل جور در میآد؟ آدم خنده‌اش می‌گیره!
8. کندر و خوشبو:" یکی از آداب چهارشنبه سوری آن است که زنان بر در دکان عطاری می‌روند و از او «کندر وشا برای کارگشا» می‌خواهند و تا عطار برود بیاورد فرار می‌کنند این دکان باید رو به قبله باشد سپس به دکان دیگری که رو به قبله باشد می‌روند و «خوشبو» می‌خواهند که مراد اسفند است و چون عطار پی آن برود باز می‌گریزند و سپس به دکان سومی که رو به قبله باشد می‌روند و مقداری کندر و اسفند می‌خرند و در خانه برای دفع چشم زخم و حل مشکل خود دود می‌کنند." این هم یک مردم‌آزاریِ احمقانه‌ی دیگر! که از ظاهرش بر می‌آید بعد از اسلام بدعت نهاده شده است!!!
9. قلیا سودن که توضیح آن جالب نیست!!! اما از قبلی‌ها خیلی احمقانه‌تر است!!! در حقیقت این رسم در آداب چهارشنبه سوری احمقانه‌ترین آنهاست.
10. قاشق‌زنی نیز از آداب دیگری است که در آن نیز چیز قابل توجیهی دیده نمی‌شود.
11. مورد آخر آش‌بیمار است که به «آش امام زین العابدین بیمار» معروف است که در این باره می‌گویند "در خانه ای که بیماری باشد شب چهارشنبه سوری باید در شفای او کوشید که بیماری او به سال دیگر نرسد" که باز اثرات خرافات در قسمتهایی از آن وجود دارد اما کمی با رنگ و بوی آسلام آمیخته شده و بیشتر با عقل جور در میآید.

در مجموع این آداب و رسوم در چهارشنبه سوری (بجز قسمتی از مراسم آش‌بیمار که از اسلام آمده) چه از آداب زرتشتیان یا ایران باستان باشد چه از جای دیگر، عقلانی نبوده و هرگز مورد تائید اسلام نیستند. بدتر اینکه برخی بعد از اسلام در آن رواج پیدا کرده‌اند. اسلام پیروی از عقل(حجت نهان) و پیامبر(حجت آشکار) را تائید می‌کند. بهر حال بر هر انسان مسلمانی واجب است با این سنت خرافه برخورد کند و در جهت زدودن آن بکوشد.


و هنگامی که به آنها گفته شود: «از آنچه خدا نازل کرده است، پیروی کنید!»

می‌گویند: «نه، ما از آنچه پدران خود را بر آن یافتیم، پیروی می‌نماییم.» آیا اگر

پدران آنها، چیزی نمی‌فهمیدند و هدایت نیافتند (باز از آنها پیروی خواهند کرد)؟!

مَثَل (تو در دعوت) کافران، بسان کسی است که (گوسفندان و حیوانات را برای

نجات از چنگال خطر،) صدا می‌زند؛ ولی آنها چیزی جز سر و صدا نمی‌شنوند؛ (و

حقیقت و مفهوم گفتار او را درک نمی‌کنند. این کافران، در واقع) کر و لال و

 نابینا هستند؛ از این رو چیزی نمی‌فهمند! [بقره-١٧٠و۱۷۱]


والسلام علی من التبع الهدی


نظرات مراجع

منبعِ معرفی رسوم چهارشنبه‌سوری:استان زنجان
:: مرتبط با: حرف حساب , جامعه و فرهنگ ,
:: برچسب‌ها: چارشنبه سوری , نقد ,
نویسنده : مسافر آسمان
تاریخ : چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391
 
 
 
 
   
http://google.com/search